PV1210 sópermet szabvány

PV1210 sópermet szabvány, avagy amiről érdemes tudni
Magyarországon igen népszerű szabványnak számít a PV1210 (VW/Audi)) amely egy kvázi klimatikus elemet tartalmazó sópermet tesztet ír elő. Maga a szabvány nagyon hasonló a VDA 621-415 és az ISO11997 szabványokhoz (az áthivatkozások miatt a DIN 50 017 szabvány is ide sorolható).
Miről is szól a PV1210?


Az alábbi szemléltető ábrán megtekintető a szabvány egy ciklusa:

 
3 rész különíthető el egy cikluson belül. Az első egy hagyományos 4 órás sópermet teszt (ISO9227 szerint), a második egy 4 órás klimatikus fázis (ISO 554-23/50 szerint) a harmadik egyben az utolsó rész egy 16 órás kondenzációs fázist ír elő (ISO 6270-2 szerint).

A fázisok közül a klimatikus rész mondható érdekesebbnek, hiszen itt többfajta elképzelést is hallottam már az évek folyamán. Maga a szabvány azért tartalmazza ezt a részt, hogy még élethűbb, még valóságosabb körülmények érjék a mintadarabokat, hiszen a hagyományos folyamatos sópermet teszt során bár a minták korrodálódnak viszont a megjelenésük időtartalmát nem lehet a valósággal összehasonlítani csak gyakorlati tesztekkel.

A szabvány ezen része 23°C-ot határoz meg 50% RH érték mellett. Fontos kiemelni, hogy ezek szabályozott értékek, vagyis szükséges, hogy a kamra mintaterén belül létrejöjjön a megadott érték szerinti környezet.

Hogyan lehetséges 23°C hőmérsékletet és 50% RH értéket létrehozni a mintatérbe? - Alapesetben egy hagyományos sópermet kamrában csak nagyon bonyolult logisztikai körülmények között lehetséges.
Egy hagyományos sópermet kamra a környezeti hőmérsékletnél csak körülbelül +5-10°C-al melegebb hőmérsékletet tud létrehozni a mintatérben, hiszen aktív hűtés nélkül csak a környezeti hőmérséklettel képes lehűteni a mintateret. Belátható, hogy egy ISO 9227-es sópermet teszt után (35°C) nehezen elképzelhető, hogy egy átlagos kamra képes a mintateret lehűteni a jó esetben labor hőmérsékletű (~23°C) környezeti levegővel.

Nem elhanyagolható tény az sem, hogy a kamrának szabályoznia kell a mintatér páratartalmát, amelyet jellemzően meleg pára és a környezeti levegő befújásának váltakozásával kivitelezhető. A pontos érték eléréséhez ezen klimatikus fázisban 8,81 g vizet kell tartalmaznia minden 1 kg levegőnek a mintatérben.
Továbbra is a hagyományos kamrát szem előtt tartva nehezen elképzelhető, hogy egy 35°C-os fázis utána a kamra képes megfelelően létrehozni 23°C-os hőmérsékletet és 50% RH értéket.

A fentebb leírt probléma megoldására az Ascott sópermet kamra gyártó egy komplex megoldást fejlesztett ki, amely biztosítani képes megfelelő hűtőteljesítményt és páraszabályzást.
 
A megoldás egy közepes méretű klímaegységet tartalmaz, amelyben található egy aktív hidegporlasztó is. Bár elsőre egyszerűnek tűnhet, a valóságban a kamrának nagyon finoman kell szabályoznia a levegő hőmérsékletét és a páratartalmat (lásd. Mollier-féle h-x diagram), amelyhez kifinomult vezérlés szükséges.

A címben felvezetett miről érdemes tudni a PV1210-es szabvánnyal kapcsolatban az előzőekben leírt problémára utaltam. Sajnos sok a tévhit azzal kapcsolatban, hogy szükség van-e a klímaegységre vagy sem. Felmerülhet az a megoldás, hogy a labor környezetét lehűtjük 18°C-ra (eltekintve az ezzel járó járulékos problémáktól – pl.: energiahasználat, felhasználói diszkomfort érzet stb.) és mondjuk a kamra a 18°C-os környezeti levegővel már képes lehűteni a mintateret (itt szeretném jelezni, hogy az Ascott megoldásában a hűtőlevegő hőmérséklete körülbelül +8-12°C-os) viszont a páraszabályzás megoldatlan marad, ami sikertelen tesztfuttatást eredményez.
 

 Az előzőekben leírtak miatt döntött úgy a VT-Metal Kft. is 2016-ban, hogy beszerez egy Ascott 450 literes prémium sópermet kamrát közepes méretű klímaegységgel együtt. Fontos szerepe volt a döntésükben, hogy a partnereik által megkövetelt tesztparamétereket vitathatatlanul teljesíteni tudja a készülék.

Kelt: Budapest, 2018.02.02.

Sinka Dániel

Sópermet kamráink megtekintése

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben