X-Rite – A történet a név mögött

Gyakran felmerül a kérdés egy-egy gyártóval kapcsolatban, hogy honnan eredeztethető a neve. Nincs ez másként az X-Rite esetében sem: honnan jött a név és hogyan vált a márka vezetővé a színek tudományában? Ez pedig egy igazán remek történet, mely az innovációra, elkötelezettségre és a vállalkozói szellemre fókuszál.

Mit rejt egy név?

Az X-Rite céget 1957-ben alapította egy mérnökökből és vállalkozókból álló csoport, akiket az innováción alapuló vállalkozás indítása vezérelt. A tagok új termékötleteket fogalmaztak meg a konzervnyitóktól kezdve a lemezszerszámokon át az összecsukható autós ágyakig. A prototípusok megépítése és a piaci lehetőségek felkutatása után a csapat arra jutott, hogy az eredeti ötletek többsége nem költséghatékony. Mint minden vállalkozó tudja, egy vállalkozás beindítása nehéz, és a csoportnak máshol kellett inspirációt keresnie. Ted Thompson vezetésével a vállalat meglátta a lehetőségeket a feltörekvő orvosi piacon. Az első sikeres termék ötlete 1958-ban érkezett Ted feleségétől, aki nővérként dolgozott a helyi kórházban. Egy nap a munkából hazaérkezve azt mondta: „Milyen szép lenne, ha a páciens nevét ráírhatnánk a röntgenfelvételre”. Így született meg a röntgenszalag és innen származik a cég neve is: X-ray tape = X-Rite. 1958 karácsony estéjén Ted benyújtotta az X-Rite eredeti alapító okiratát, és megkezdődött az innováció útja.

 


 

A röntgenszalagtól a denzitométerekig

Az 1960-as évek közepére a Ted alagsorából induló projekt egy fenntartható üzletté vált. Ted, aki főállásban az Apollo űrhajók és a holdkomp pilótafülkéjének elektrolumineszcens kijelzőit fejlesztette, az X-Rite vezérigazgatója lett. A vállalat bővítette termékcsaládját egy elektrolitikus ezüst visszanyerő géppel, amely segítségével a fényképészeti röntgenszűrő oldatból nyerték vissza az ezüstöt.

 

Ezüst: egy értékes nemesfém, mely a röntgenfilm fejlesztésének és gyártásának egyik mellékterméke.
Az X-Rite ezüst visszanyerő rendszere a 91-es évek végéig népszerű termék maradt az egészségügyben, mígnem a röntgensugaras technológia digitálisra fejlődött.


Az 1970-es években a fotográfiában és röntgenfeldolgozásban használt denzitométerek terjedése komoly lehetőségnek mutatkozott az X-Rite számára. Ted és a megmaradt alapítók stratégiai döntést hoztak és készülékgyártóvá avanzsáltak. A cég Bernie Berg vezető mérnökké való kinevezése után átállt a denzitométerek és szenzitométerek fejlesztésére. Az eredmény az X-Rite 331 készülék lett, egy egyszerű denzitométer, mely adott szabványok alapján volt képes mérni pl. a röntgenekhez használt fóliákat. A 331 nagy siker lett, főleg úgy, hogy a röntgenhez és a mammográfiához használt technológia még fejlődésben volt. Ami még fontosabb, az X-Rite ezzel a készülékkel hivatalosan is belépett a minőségellenőrzési piacra.

 

A gyártásból azóta kivont X-Rite 331 denzitométer

 

Nyomda, fotográfia és a szín tudománya

Ted folyton új üzleti lehetőségek után kutatott és az egészségügyi piacon kívül is látott potenciált. Úgy hitte, hogy a cég megfelelő tehetséggel és jövőképpel rendelkezik ahhoz, hogy még kifinomultabb megoldásokat hozzon létre, melyek segíthetnek a nyomdaipar és a fotózás új kihívásainak kezelésében.  Thompson és Berg elkezdték egy fekete-fehér denzitométer fejlesztését a nyomdaipar számára.

Az Egyesült Államokban ezekben az évtizedekben jól ismertek voltak a parkolókban elhelyezett, autós kioszkok, melyekbe egyszerűen csak be lehetett dobni az előhívni kívánt filmtekercseket. Minden ilyen építményben egy előhívó központ működött. Ahogy a fotózáshoz használt filmek fekete-fehérről színesre váltottak, a fotók feldolgozásával foglalkozók segítségre szorultak a színek komplexitása miatt.

Ted segítségével az X-Rite és a Kodak OEM kapcsolatba lépett egymással. Ez a kapcsolat nagyjából azt a szituációt jelenti, mikor egy vállalat az eredeti gyártótól megvesz valamilyen terméket, majd, mint sajátját adja tovább, gyakran valamelyik nagyobb termék részeként. Ekkoriban a Kodak volt a fotóipar legjelentősebb piaci szereplője, a két cég együttműködése során pedig az X-Rite fotólaborok számára kezdett denzitométereket építeni. Az X-Rite 800 szériát a 70-es évek közepétől a 90-es évek elejéig gyártották. Az X-Rite a készülékeket közvetlenül a fotófeldolgozó vállalatoknak és partnereiknek kezdte értékesíteni.

A fotóipartól aztán egyenes út vezetett a nyomda- és csomagolóiparba. A denzitométer technológiáját a papír denzitásának mérésére alkalmazva az X-Rite megalkotta a 400-as szériát. A nyomdaipar területén ez volt a leginnovatívabb készülék, a tinta papíron való denzitásának mérése pedig valóban forradalmasította a nyomdai folyamatokat.


 


 


Az 1980-as évek végére az X-Rite bemutatta az első spektrofotométerét és egy kolorimétert. Azáltal, hogy ezeket a termékeket is felsorakoztatták a denzitométerek addigi portfóliója mellé, az X-Rite a színtudomány tényleges szakértőjévé vált. Ted és Bernie megértette az egyenletes színek fontosságát a minőségellenőrzési folyamatokban. Úgy tűnt, hogy iparágtól függetlenül a gyártók küzdöttek azzal, hogy azonos, egyenletes színeket reprodukáljanak.

A következő évtizedekben az X-Rite továbbra is az innovációra fókuszált és további színmérő készülékeket és szoftvereket fejlesztetett ki az autó-, festék-, műanyag- és bútoripar, illetve a grafikai cégek számára. Az idők során stratégiai felvásárlásokara is sor került, így mára a GretagMacbeth, a Munsell Color Company, és a Pantone is az X-Rite égisze alá tartozik. Ezekkel a lépésekkel a cég tovább bővítette a színekhez kapcsolódó megoldásait és világelsővé vált a színek művészete és tudománya terén is.

 

Hogyan tovább X-Rite?

Az X-Rite Pantone ma is ugyanazt a vállalkozói szellemet testesíti meg, melyre Ted, Bernie és a partnerek a céget alapozták: új technológiák folyamatos fejlesztése a színek kommunikációjára, értékelésére és kezelésére.
 

 

A készülékekkel kapcsolatban és bármilyen egyedi kérdés vagy kérés esetén keressenek minket bizalommal!

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben