Oldható sók szabványos mérése - a Bresle-módszer

A DeFelsko Positector SST készülékének segítségével a sószennyezés mérése egyszerű és pontos, az ISO 8502-6 és ISO 8502-9 szabványok szerint, mely eljárás a köznyelvben Bresle-módszerként is ismert. Jelen cikk egy átfogó képet kívánt nyújtani a sószenyezésre szolgáló módszerről, illetve egy összahasonlítással segítséget nyújtani a DeFelsko által kínált 3 különböző mérőtapasz (PosiPatch) közötti választásban.

Háttér


Az oldható sók szabad szemmel nem láthatók. Ha hagyjuk, hogy az alapanyagokon adott mennyiségben felhalmozódjanak, akár a bevonaton keresztül is elvonhatják a nedvességet, ezzel hólyagosodást, korróziót okozva. Néhány esetben akár a csiszoláshoz használt  anyagok is sószennyezettek lehetnek (klorid, szulfát) melyek a tisztítás során az acélfelületre is átkerülhetnek, ezzel károkat okozva az alapanyagon.

A védőbevonatok felvitele előtt az acél alapanyagok gondos előkészítést, tisztítást igényelnek, ezzel biztosítva, hogy a bevonat megfelel a teljesítményre vonatkozó követeléseknek, illetve elkerülve a különböző hibákat. A felületek előkészítésének részeként gyakran alkalmaznak különböző csiszolási módszereket, ezzel eltüntetve az oxidációt és a már meglévő bevonatokat az acélról. A csiszolás után hátramaradó csupasz acélfelület pedig szinte folyamatosan ki van téve a környezetben természetesen előforduló oldható sók szennyező hatásainak.

 

A Bresle-módszer

Az említett, sószenyezettség okozta problémák elkerülése végett fontos meggyőződnünk róla, hogy az oldható sók mennyisége nem haladja meg az elfogadható szintet a csiszolt felületen. A vízben oldható sók vizsgálata az ISO 8502-9 szabványnak megfelelően zajlik. A folyamat részeként, az elemezni kívánt sók kivonása az ISO 8502-6-Bresle-módszer alapján történik.
 


A Bresle-módszer mintavétele "felületi kivonással" történik. Leegyszerűsítve, a módszer során bizonyos mennyiségű vizet jutattunk a felületre, egy zárt "kamrában". A víz feloldja a felületen található sókat, mellyel a víz elektromos vezetőképessége megnő. A vezetőképességben mért növekedés alapján állapítható meg az oldható sók koncentrációja. Érdemes figyelembe vennünk azonban, hogy arra, hogy mi számít elfogadható szintű sószennyezettségnek, nincs külön ipari szabvány. Épp ezért, a bevonatok felvitele előtt meg kell határoznunk az oldható sók azon maximális mennyiségét, mely a felületen maradhat.
 

A DeFelsko mérési megoldása



 
A PosiTector SST sótartalommérő vezetőképességi szondája , illetve a mérőtapaszok használata nagyban leegyszerűsíti a sószenyezettség mérésének folyamatát. A többi DeFelsko termékhez hasonlóan minden készlet tartalmazza az összes méréshez szükséges eszközt és kiegészítőt. A PosiTector SST szonda gyárilag kalibrált, illetve tartalmazza a vonatkozó tanúsítványokat is.

PosiTector Advance, vagy Standard készülékhez csatlakoztatva az SST szonda három egyszerű lépésben vezeti végig a felhasználót a vezetőképesség - tehát sótartalom - mérésében. A külön erre a célra készült mérőcella a Bresle-módszer tartományához, felbontásához és tesztmennyiségéhez igazodik. A beépített hőmérsékleti szenzor a pontosság érdekében segíti a kompenzációt, mivel minden mérésnél rögzíti a minta hőmérsékletét. 


 

 
A vezetőképességben beálló változás, illetve a felszíni sók sűrűsége automatikusan kiszámításra, megjelenítésre és mentésre kerül a készülék memóriájába, a további elemzéshez. A PosiSoft szoftverek segítségével az adatok áttekintése és elemzése még egyszerűbbé válik. Nem szükséges különböző számításokat végeznünk, mértékegységeket átváltanunk, vagy bármilyen beállítást alkalmaznunk a mennyiség vagy a hőmérséklet szempontjából, a mérések és kalkulációk automatikusan, mégis megbízhatóan zajlanak. A teszt időtartama szintén automatikusan mérésre és tárolásra kerül. Ha a Bresle-módszert inaktiváljuk, a PosiTector SST egy általános vezetőképesség mérővé válik, mely ideális csiszolóanyagok mérésére, az ISO 11127-6 és az ASTM D9490-15 szabványoknak megfelelően.

 

 

Mérőtapaszok

A DeFelsko a mérőtapaszokra három opciót kínál, melyek ideálisak a Bresle-módszer szerinti méréshez
  • DeFelsko Posipatch - Többször használható tapasz Standard vagy Flexibilis mágnesgyűrűvel
  • DeFelsko Adhesive Patch - Öntapadós poliuretán tapasz
  • Latex Adhesive Patch - Latex tapasz nyitófüllel és alacsonyabb tapadással az egyszerű eltávolításért
 


 
Bár a PosiTector SST szonda bármilyen, a Bresle-módszer követelményeinek megfelelő tapasszal használható, a DeFelsko által kínált tapaszok mégis számos előnyt tartogatnak. Az öntapadós verzió (DeFelsko Adhesive Patch) egy kedvező árú, latexmentes opciót kínál, mely szinte bármilyen alakú felszínen használható. Az alacsonyabb tapadásnak köszönhetően könnyen eltávolítható, nem hagy semmilyen nyomot, ettől függetlenül mégis szorosan zár.

A forradalmi DeFelsko Posipatch még tovább egyszerűsíti a Bresle-módszert. Funkcionálisan megegyezik a Bresle-tapasszal, de nem igényel külön ragasztóanyagot, mivel a felületre egy merev vagy felxibilis mágnesgyűrű segítségével illeszkedik. Beépített nyílásának köszönhetően a folyadék befecskendezése egy tompa műanyag adagolóhegy segítségével is megoldható, így nincs szükség hegyes tűk használatára. A szabadalmaztatott légáteresztő membrán a víz befecskendezésekor automatikusan kiereszti a bent rekedt levegőt, majd felkavarja a vizet. A tapasz többször használható, így egyetlen PosiPatch számos teszthez alkalmazható, így az elérhető tapaszok közül hosszabb távon ez jelenti a leggazdaságosabb megoldás. 

 

PosiTector SST mérési folyamat

 

Első lépés - Üres háttérmérés

  • Öntsünk legalább 4ml ioncserélt vizet egy tiszta pohárba, hogy megelőzzük a víz szennyeződését.

  • A vizet szívjuk fel egy fecskendőbe.

  • A PosiTector SST az előző háttérmérés eredményét mutatja. Nyomja meg a mínusz gombot a készüléken az előző háttérmérés használatához. Új háttérmérés elvégzéséhez fecskendezze a vizet a mérőcellába, majd nyomja meg a plusz gombot az új mérés mentéséhez.

  • Szívja vissza a vizet a fecskendőbe, ezzel az összes oldatot eltávolítva a cellából.

  • Fordítsa meg a fecskendőt és távolítsa el a levegőt és a fölösleges folyadékot.

Második lépés - A minta előkészítése

  • Ha PosiPatch tapaszt használ, azt helyezze bele a mágnesgyűrűbe, vigyázva arra, hogy nem érinti meg a belsejét.

  • Helyezze a mágnesgyűrűt a felületre, majd fecskendezzen vizet a tapaszba az erre kialakított nyíláson keresztül. A tapaszban lévő levegő a légáteresztő membránnak köszönhetően automatikusan távozik.

  • Ha a korábban felsorolt tapaszok közül bármely másikat használja, távolítsa el a tapadófelület védőborítását vigyázva, hogy ne érintse meg a tapaszt belsejét. Nyomja rá szorosan a felületre úgy, hogy a levegő nagy része távozzon a tapaszból.

  • Szúrja át a tapasz tetejét a habréteg szélénél, ezzel bejuttatva a tűt a tapasz közepébe. Fecskendezze be a tapaszba a víz kb. felét. Ezután szívja ki a levegőt a tapaszból.

  • Húzza ki a tűt a tapaszból és távolítsuk el a fölösleges levegőt, majd fecskendezzük a maradék vizet is a tapaszba.

Amint a víz befecskendezésre került, nyomja meg a plusz gombot a PosiTector SST készüléken, ezzel elindítva az tesztidő mérését. A fecskendő használatával ismétlődően fecskendezze be, majd szívja fel a vizet. Az ISO 8502-6 ajánlása szerint ezt legalább négy alkalommal meg kell ismételnünk. A tesztidő általában egyezményes, a legtöbbször azonban 2 perc elegendő.

Harmadik lépés - A mérés rögzítése

  • Amint a kívánt idő letelt, a fecskendő segítségével szívja ki a vizet a tapaszból.

  • A mérés befejezéséhez fecskendezze a vizet a PosiTector SST szonda mérőcellájába, majd nyomja meg a plusz gombot.

  • A kezdeti háttérmérés automatikusan kivonásra kerül az utolsó mérésből, a teszteredmények pedig µS/cm (vezetőképesség) és mg/mvagy µg/cm2  (felszín sűrűség) mértékegységekben jelennek meg a kijelzőn a tesztidővel és a minták hőmérsékletével együtt (a legtöbb szabvány által megkövetelt értékek).

 

 

Újabb teszt megkezdéséhez nyomja meg újra a plusz gombot. Ha a memória használata engedélyezve van minden adat tárolásra kerül, így később bármelyik PosiSoft Solutions szoftver segítségével letölthető, ezzel megkönnyítve a mérési adatok rendszerezését és a profi, teljesen személyre szabott jelentések készítését. A mérések elvégzése után a tapaszok eltávolíthatók a felületről. A hagyományos Bresle-tapaszokhoz képest a DeFelsko tapaszai könnyebben és szinte nyom nélkül eltávolíthatók. A PosiPatch a mágneses megoldásnak köszönhetően pedig még egyszerűbben, teljes mértékben nyom nélkül használható.

 


 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben