Napelemek egzakt vizsgálata

A megújuló energiák területén a napelemek látványos fejlődést mutattak az elmúlt években. A legszembetűnőbb változás az volt, hogy ”évenként” nőt a napelemek élettartamára vállalt évek szám. Kezdetben a 10 évet adott meg minden gyártó, ám alig pár évvel később már az 50 év sem volt ritka. Mit gondolhat az ember egy ilyen látványos „fejlődés” láttán?


Nyilván joggal, kételkedni fog a vállalások valódiságában.

A másik kérdés a minőségvizsgálat kérdése: melyik az a készülék, amellyel a lehetőségek korlátain belül elfogadható pontossággal lehet meghatározni a napelemek, cellák időjárás állósági élettartamát.   A napelemek élettartam vizsgálatának egyik része a napelem táblák és szerelvények uv-állósága, a másik terület a ciklikus klíma-, és hőtesztek sorozata.

Hírlevelünkben az Atlas MTT a napelemek vizsgálatára kifejlesztett új készülékét mutatjuk be.

Atlas XR360 készülék bemutatása

Az Atlas MTT immár közel 82 éve foglalkozik a különböző termékek, anyagok időjárás-, és uv- állóságának vizsgálatával. A foto-degradációs vizsgálatok gyorsított anyagöregítési tesztek, amelyeket Atlas fluoreszcens fénycsöves vagy xenonlámpás készülékekben végeznek el.

Az Atlas XR360 a  napelemek vizsgálatára kifejlesztett, speciális xenonlámpás berendezés, amely egyesíti magában a környezet szimulációs és xenonlámpás kamrák előnyeit. Az XR360 Gold készülékben a hőmérséklet  -40° … +90°C között, a páratartalom 10 … 95% között programozható, ezenkívül fagyasztás/olvasztás, mintaesőztetés funkcióval és állítható szögű mintatartóval van felszerelve

Az XR360 háromféle méretben rendelhető. a kisméretű napelem táblák vizsgálatára a 60 x 60 cm-s kiskamrát, a közép mérethez a 170 x 80 cm-s kamrát, míg a legnagyobb napcellák részére a 190 x 140 cm-s nagy kamrát ajánlják.

Fontosabb vizsgálati szabványok:   DIN EN 61345, EN 61345, IEC 61345, IEC 61215, IEC 1215.

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben