Bliszter csomagolások vizsgálata

A bliszter csomagolások sokoldalú, előre formázott, műanyag csomagolóanyagok, melyet számos különböző iparágban használnak, mint pl. fogyasztási cikkek, elektronika és gyógyszeripar. Gyártásukkor hő segítségével, formálható műanyag hálóból hozzák létre a kis buborékokat vagy zsebeket, melyek méretét a benne tárolni kívánt termék mérete határozza meg. Ezeket a zsebeket jellemzően hőhegesztéssel tapasztják rá a ragasztóanyaggal bevont kartonlapra vagy fóliára. A bliszter csomagolások lényegében csapdába ejtik a bennük lévő termék összetevőit, ezáltal rendkívül tartós és biztonságos tárolást biztosítva.

A bliszter csomagolások típusai

A bliszter csomagolásoknak számos típusa és variációja létezik, melyeket a termék igényei szerint választanak ki és használnak. Egyes típusok, mint például az elölről lezárt bliszterek peremmel ellátott zsebeket tartalmaznak, melyek körülveszik a terméket, majd ezt a műanyagot hegesztik rá hő segítségével egy darab kartonra. Így a hegesztés csak a peremeket érinti, a karton többi része érintetlen marad, jellemzően erre szokás nyomtatni.Más típusokon, mint pl. a kagylóhéj bliszter csomagolásokon a zseb két félből álló tárolóban található, mely nyitható és zárható. Ezek a robusztusságuk okán akár nehezebb termékek tárolására is alkalmasak (pl. számítógépes perifériák, élelmiszerek stb.)

Bármely csomagolást használjuk is fontos, hogy a bennük tárolt termékek vizuális megjelenése ne torzuljon. Ennek nem csak esztétikai okai lehetnek, gyógyszerészeti termékeknél pl. a gyógyszerész számára is fontos lehet, hogy vizuálisan ellenőrizze a tabletták adagolására vonatkozó egyedi jelöléseket. A zsebek/buborékok kialakításához használt hőformáló szakasz a gyártási folyamat kritikus fázisa, hiszen a bliszter vizuális megjelenését számos tényező befolyásolhatja. Fontos, hogy megfelelően szabályozzuk az anyagválasztást, a formálási hőfokot, illetve figyeljünk a sablon állapotára is. Ezzel kerülhetjük el, hogy nem megfelelő késztermékeket kapjunk.

A csomagolás tisztaságának lehetséges problémái és értékelése

Az ilyen típusú csomagolások komplex formája miatt a blisztereket minőségét jellemzően vizuálisan ellenőrizték le, hiszen a hagyományos diffúz haze mérők segítségével a mérés lehetetlennek bizonyult.
 

A megoldás - Esettanulmány

Egy gyógyszeripari blisztereket gyártó cég 5 különböző gyártási helyükről származó mintát nyújtott be elemzésre. A gyártó aggodalmát fejezte ki a termékek vizuális minőségének nagy eltérései miatt, melyek vélhetően a gyártási helytől függenek és a csomagolások változó optikai tisztasága okozza. A vizsgálat során a mintákat egy 8mm ASTM adapter segítségével rögzítették a Rhopoint ID mérési felületére, az ASTM D1003 szabványnak megfelelően. A bliszter anyag komplex formája nem okozott problémát a mérés során, mivel a Rhopoint ID mérési felületét kellő mértékben fedte. Minden minta négy alkalommal került mérésre Haze (HASTM) és Élesség (S) értékekre. Az élesség (Sharpness) az anyagon keresztül nézett tárgyak érzékelt részletességveszteségét számszerűsíti.
 

Mérési eredmények

Az összes minta mérése nagyjából 20 percet vett igénybe (5 minta, egyenként 4 alkalommal – 20 mérés) melyek mindegyikét manuálisan manipulálták a mérés során. A képeket ezután elemezték, hogy azonosítsák a optikai minőség lehetséges változásait. Az átlageredményeket kiszámolták, majd ezek kerültek a jegyzőkönyvbe.
 



Eredmények és megfigyelések

Az eredményeket vizsgálva a Haze és az élesség változása egyaránt megfigyelhető volt a mintákon. A 3-5 minták képeit részleteiben vizsgálva a felszínen egyfajta textúra jelent meg, melyek torzulást eredményeztek (annál a pontnál vizsgálva, ahol a mérési rácsháló fekete és fehér négyzetei találkoznak). A 3. és 4. minta esetén ez a textúra magasabban jelent meg, magasabb haze és alacsonyabb élesség értéket okozva. Ez elsősorban a textúra kisebb mértének tudható be, míg az 5. minta esetén a nagyobb méretű textúra alacsonyabb haze és magasabb élesség értékeket okoz. A számszerű és képi adatok megszerzésének képessége lehetővé teszi az adatok vizuális megerősítését. Ezeknek a mintáknak a mérése alakjuk és méretük miatt hagyományos haze mérővel lehetetlen lett volna.

 

A készülékekkel kapcsolatban és bármilyen egyedi kérdés vagy kérés esetén keressenek minket bizalommal!

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben