Betonfelületek nedvességtartalmának roncsolásmentes mérése

A betonfelületek nedvességtartalmának mérésére számos különböző módszer létezik. A két leggyakoribb változat roncsolásmentes elektromos ellenállásmérőt és RH szondákat alkalmaz. Ebben a cikkben a korábban használt elektromos ellenállásmérőkről és azok működéséről lesz szó, illetve arról, hogy miért a DeFelsko PosiTest CMM betonnedvesség-mérő az ASTM F2659 szabványnak leginkább megfelelő egyszerű és pontos mérőeszköz.

PosiTest CMM betonnedvesség mérő
 
A betonfelületek nedvességtartalmának mérésére számos különböző módszer létezik. A két leggyakoribb változat roncsolásmentes elektromos ellenállásmérőt és RH szondákat alkalmaz. Ebben a cikkben a korábban használt elektromos ellenállásmérőkről és azok működéséről lesz szó, illetve arról, hogy miért a DeFelsko PosiTest CMM betonnedvesség-mérő az ASTM F2659 szabványnak leginkább megfelelő egyszerű és pontos mérőeszköz.
 

Mi az a betonnedvesség-mérő és hogy működik?

A roncsolásmentes betonnedvessék-mérők (vagy elektromos ellenállásmérők) a beton nedvességhez kötődő elektromos ellenállásának elvét használva méri a felületek nedvességtartalmát. A készülékből az érzékelőtüskéken keresztül egy változó elektromos mező kerül továbbításra az alapanyagba, melyet a fogadó elektródák rögzítenek. Az ellenállás is mérésre kerül, a nedvesség növekedésével egyenes arányban pedig az ellenállás értéke is növekszik. Ismert nedvességtartalmú beton etalonok segítségével a készülék úgy is kalibrálható, hogy betonnedvesség mértékegységben végezze a méréseket.

A betonnedvesség-mérők azonnali eredményt biztosítanak anélkül, hogy a betont meg kéne fúrni (mint pl. az RH szondák esetén). Az ellenállást azonban a beton összetételének változása vagy a felület közvetlen közelében jelen lévő betonvasak is befolyásolhatják. Ezek a készülékek a felszín közelében mérik a nedvességet, a betonlap felső ¾ részében. A roncsolásmentes betonnedvesség-mérők ideálisak összehasonlító eszközként való használatra, a mintán belüli különböző nedvességtartalmú helyek meghatározására. RH szondákkal kombinálva is jól használhatók, mint pl. a PosiTector CMM IS.
 

Hogyan mérjük a betonnedvességet a PosiTest CMM segítségével?

A DeFelsko készüléke gyors és roncsolásmentes megoldást kínál, ha betontömbök és felületek nedvességtartalmát szeretnénk egyszerűen meghatározni. Az egyszerű, négygombos interfész, az innovatív mérési módok és a 3 mérési skála, csak néhány azon tulajdonságok közül, melyek megkönnyítik a készülék használatát.

1. Kapcsolja be a készüléket.
2. Válassza ki a kívánt mérési skálát—Beton 0-6%Karbid módszer 0-4%, vagy Relatív 0-100%.
 
 
3. Válassza ki a kívánt mérési módot:
• A folyamatos mérési mód (continous) az alapbeállítás, mely folyamatosan frissíti a kijelzőt az aktuális mérési értékre.
• A Hold Max mód a maximum mérési értéket mutatja és tartja meg addig, míg a memória gombbal nem mentjük azt vagy a bekapcsológombbal nem vetjük azt el.
• Az innovatív Hold Max and Save Mód megvárja a mérési eredményt stabilizálódását, majd automatikusan menti azt, a kijelzőt pedig visszaállítja alapállapotba anélkül, hogy bármelyik gombot megnyomnánk. *
*A Hold Max and Save Mód ideális, ha a készüléket a teleszkópos hosszabbító rúddal együtt használjuk.

4. Működés ellenőrzése: A készülék működésének és pontosságának ellenőrzésére rendelkezésre áll egy ellenőrző etalon. Helyezze az etalont sík, nem vezető felületre és nyomja le finoman a készüléket addig, míg a pinek be nem nyomódnak. Ha a kijelzett érték az etalonra írt tartományon belül van, a készülék megfelelően működik.
 

 
5. Győződjön meg róla, hogy a mért felület és a PosiTest CMM tüskéi is tiszták, portól és más szennyeződéstől mentesek. A pontos méréshez a készülék tüskéinek közvetlen kapcsolatba kell lépniük a betonfelülettel.

6. Helyezze a nedvességmérőt a betonfelületre és nyomja le teljesen, hogy a mérőtűk benyomódjanak. A tűket sima, durva vagy egyenetlen betonfelületeken való pontos mérésekhez tervezték. A nedvességtartalom mérések megjelennek a kijelzőn mindaddig, míg az eszközt fel nem emeljük a felületről (a mérési módtól függően).
 
 

Hogyan mérjük betonlapok nedvességtartalmát az ASTM F2659 szabvány szerint?

Az ASTM F2659 szabványban található vázlatok és eljárások végigvezetik a felhasználót az elektromos ellenállásmérővel történő, relatív nedvességmérés folyamatán. Meghatározza a megfelelő környezeti körülményeket és leírja a szükséges előkészítő lépéseket, melyekre a mérés előtt szükség van. A következőkben összefoglaljuk az általános, ASTM F2659 szabványnak (beton, cement, padlólapok stb. nedvességtartalmának előzetes értékelése roncsolásmentes betonnedvesség-mérő használatával) megfelelő eljárást. A mérés előtt mindenképpen tekintsük át a szabványt ahhoz, hogy maradéktalanul megértsük a eljárást, illetve a megfelelőség feltételeit.

ASTM F2659 tesztet megelőző lépések

  • A beton padlónak a nedvességmérést megelőzően legalább 48 órával szobahőmérsékletre kell kerülnie. A betonfelület feletti légtérnek is szobahőmérsékletűnek kell lennie, a relatív páratartalomnak pedig a normál körülmények között elvárható szintre kell kerülnie. Ha e körülmények létrehozása nem lehetséges, a teszteket 24°C (+/-5°C) és 50 RH% (+/-10%) mellett kell végezni.*
  • A választott tesztfelületen nem lehet folyadék, kosz, bevonat, tagasztóanyag vagy más szennyező anyag.

    *A környezeti feltételek méréséhez segítségére lehet a PosiTest DPM Dew Point Meter.

Az ASTM F2659 tesztfolyamat kivitelezése a CMM betonnedvesség-mérővel

Mielőtt elkezdené, győződjön meg róla, hogy a PosiTest CMM be van kapcsolva és a munkához optimális, kívánt mérési módban van.

1. Mérési helyek meghatározása — Az ASTM F2659 előírja, hogy legalább 8 helyen kell vizsgálatot kell végezni az első 100m2-en és legalább 5 vizsgálatot, különböző mérési helyeken minden további 100m2 esetében. Javasolt, hogy a mérést végző személy a teljes felületen végezzen méréseket, hiszen így térképezhető fel leginkább annak valós nedvességtartalma. Keressen olyan helyeket, ahol gyaníthatóan magas a nedvességtartalom, olyanokat, melyek nem érintkeznek napfénnyel vagy más hőforrással. A betonfelület közepén és a külső falakhoz közel eső részein is végezzen méréseket.

 


2. Mérés
A. Az ASTM F2659 szabványnak megfelelően rögzítse a mérési helyek feletti RH-t, hőmérsékletet és harmatpontot. A betonfelüelt hőmérsékletét minden mérési hely fölött 200 mm magasságból rögzítse. A PosiTector DPM készülékek pontos és megbízható megoldást nyújtanak erre a feladatra.

 
Használja a PosiTector DPM készüléket a felszíni és környezeti hőmérsékleti adatok méréséhez, az ASTM F2659 szabványnak megfelelően


B. Végezzen méréseket a készülékkel a meghatározott területeken, helyenként 3-5 méréssel egy nagyjából 929 cm2-es területen. Az egyes mérési helyeken mért legmagasabb eredményt vegye figyelembe. A PosiTest CMM Hold Max vagy Hold Max and Save módjaival* a feladat még gyorsabb és egyszerűbb.
 
Használja a Hold Max vagy Hold Max and Save módot és végezzen helyszínenként 3-5 mérést
 
Megjegyzés: a kloridok, karbonátok, a betonacél és más anyagok is befolyásolhatják a betonnedvesség mérések pontosságát. Ezt vegye figyelembe, ha ilyen vagy ezekhez hasonló anyagokkal dolgozik. A roncsolásmentes készülékek a helyszíni RH szondákkal kombinálva használhatók a leghatékonyabban, mint amilyen a PosiTector CMM IS szonda is. A két eszköz együttesen a lehető legnagyobb pontosságot garantálja, ha betonfelületek nedvességtartalmának meghatározásáról van szó.

*A Hold Max vagy Hold Max and Save módokat az opcionálisan elérhető teleszkópos hosszabbító rúddal együtt használva még gyorsabb méréseket végezhet anélkül, hogy le kellene térdelnie vagy hajolnia.

3. Jegyzőkönyv — Ha végzett a vizsgálatokkal, az adatok a mellékelt kábel és a készülék USB portjának segítségével letölthetők, megtekinthetők és nyomtathatók, akár profi PDF jegyzőkönyvek formájában is, a PosiSoft Desktop szoftver segítségével.
Az ASTM F2659 a következő adatok meglétét írja elő:
• Tesztfelületek mérési helyei a betonlapon
• Az egyes helyekhez tartozó legmagasabb nedvességtartalom értékek
• A mérési helyek relatív páratartalma, környezeti hőmérséklete és harmatpontja
• A helyszínre, az ellenőrre, valamint a további megfigyelésekre vonatkozó további információkat is fel kell jegyezni. A teljes leírásért lásd az ASTM F2659 szabványt.
 
PosiSoft Desktop szoftverrel létrehozott betonnedvesség mérési jegyzőkönyv minta
 
Ha ugyanarra a munkára más DeFelsko eszközöket is használunk (pl.: PosiTector CMM IS RH szondák, PosiTector DPM harmatpont mérő, vagy PosiTector 200 beton rétegvastagságmérő) a mérési adatok könnyedén egy jegyzőkönyvbe összesíthetők. A jegyzőkönyvek teljes mértékben személyre szabhatók.

Összefoglalás

Az új PosiTest CMM  betonnedvesség-mérővel egy egyszerű, pontos és strapabíró készüléket kapunk, mellyel könnyedén mérhetjük meg betonfelületek, födémek és tömbök nedvességtartalmát. Egyszerűen használható interfész, gyors mérési sebesség, memória és jegyzőkönyvezési lehetőség – a PosiTest CMM a legmegfelelőbb választás, ha az ASTM F2659 szabványnak megfelelően szeretnénk nedvességméréseket végezni.



 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben