Környezeti hatások mesterséges szimulálása és hatásvizsgálata

Időpont: 2010. november 11. (9:00-15:00)

Helyszín: Kecskeméti Főiskola GAMF Kar, 6000 Kecskemét, Izsáki út 10.

 


 

Az Atestor Kft. és a KEFO GAMF bemutatta:

KÖRNYEZETI HATÁSOK MESTERSÉGES SZIMULÁLÁSA ÉS HATÁSVIZSGÁLATA
 
Anyagvizsgálati és méréstechnikai szakmai előadások, műszer és termékbemutatók a szakmai oktatás és az ipar szakemberei részére.
 
 
Előadóink
 
Prof. Dr. Belina Károly egyetemi tanár, Kecskeméti Főiskola – GAMF
Michal Kalik, ATLAS MMT
Lukács Pál, tudományos főmunkatárs, Kecskeméti Főiskola – GAMF
Magasházy György, TÜV SÜD KERMI Kft.
Kada Ildikó, tudományos osztályvezető, laboratóriumvezető, ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.
Szűcs András, főiskolai adjunktus, Kecskeméti Főiskola – GAMF

Sándor Zoltán, Atestor Anyagvizsgálat-Méréstechnika Kft. 

 

Miről is volt szó?

Az autóipar és annak beszállítói háttere különleges jelentőséggel bír Magyarország gazdaságfejlesztési elképzelései között. A Mercedes-Benz kecskeméti üzemének felépítése a többi autóipari gyártó fejlesztéseivel jelentős számú szakképzett munkaerő biztosítását igényli műszaki oktatási intézmények részéről. Az érintett intézeteknek nemcsak a képzésben, hanem az autóipar beszállítóinak kiszolgálásában is részt kell vennie. A KKV-k továbbfejlődési lehetőségeit az adja, ha a jövőben a magasabb hozzáadott értéket megtestesítő feladatok ellátásában vállalhatnak szerepet.

 

Program

Összefüggések a kültéri, természetes és a mesterséges fénykorróziós vizsgálatok közt. A legkorszerűbb UV és Xenonteszter berendezések. Néhány érdekes esettanulmány.
Michal Kalik, ATLAS MMT

A fénykorróziós vizsgálatokat két fő módszercsaládra oszthatjuk: a természetes valamint a mesterséges vizsgálatokra. A természetes körülményeknek kitett minták vizsgálata hosszadalmas és nehezen reprodukálható. Ezeket a mérési korlátokat ugyan kiküszöböli a mesterséges vizsgálat, azonban összefüggéseket kell találni a természetes körülményekkel. Az előadás kitért mind a természetes, mind a mesterséges vizsgálatok technikai megoldásaira, berendezéseire.

 

Járműipari tudásközpontok kialakítása országszerte. Az oktatási intézmények szakmai részvétele a termelői ágazat termékfejlesztésében és gyártmányainak minősítésében. Szerepük, mint független minőségvizsgáló labor a kkv szektor támogatásában.

Lukács Pál, tudományos főmunkatárs, Kecskeméti Főiskola – GAMF

A műszaki felsőoktatási intézmények és az ipar kapcsolata még szorosabbá válik Kecskeméten a Mercedes beruházás kapcsán, de nemzetgazdasági szinten is a járműipar versenyképességének javítása stratégiai cél. Lukács Pál előadásában megismerhettük az intézmények, vállalatok együttműködésének szükségességét, annak fejlődésének lehetőségét és azok kihívásait.

 

Kültéri festékek és bevonatok vizsgálata. Fedőlakkokban alkalmazott organikus, ill. ásványi alapú stabilizátorok UV tesztje. Összefüggések a természetes kültéri vizsgálatok és a mesterséges öregbítéses Xenon tesztek között.
Magasházy György, TÜV SÜD KERMI Kft.

Festékek és bevonatok esetén a funkcióból adódón rendkívül fontos a különböző klimatikus viszonyoknak, elsősorban a napfénynek (és főleg UV komponensének) való ellenállás. Munkánk során a különböző kültéri színtelen lakkok UV-állósági vizsgálatát végeztük el esőzést is szimulálva, valamint a beltéri színes festékek színtartósságát teszteltük. Előadásunkban ennek a vizsgálatsorozatnak az eredményeit mutattuk be.

 

Építőiparban alkalmazott polimerek – részben szabványban előírt – vizsgálata, és kiértékelése. Tetőfóliák, csatornák, nyílászárókra vonatkozó vizsgálati szabványok. UV és Xenon mérés bemutatása. Esettanulmány egy építőipari fólia vizsgálatáról.
Kada Ildikó, tudományos osztályvezető, laboratóriumvezető, ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.

Az építőipari mérési módszerek széleskörűen szabványosítottak. Az előadás a mesterséges öregbítés egyes építőipari alkalmazásait mutatta be. Gyakorlati példaként bemutattuk egy ajtókon alkalmazott tűzálló festék öregedésének vizsgálati (rész)eredményeit.

 

Vizsgálati tapasztalatok UV teszter berendezéssel. Ipari műanyagok UV-állósági vizsgálata. Minták mechanikai tulajdonságainak mérése, a mesterséges öregítő vizsgálat előtt, ill. után.
Prof. Dr. Belina Károly, egyetemi tanár, Kecskeméti Főiskola - GAMF
Szűcs András, főiskolai adjunktus, Kecskeméti Főiskola – GAMF

Kutatásunk során autóipari alkatrészek és polietilén alapanyagból (TVK TIPELIN PS 380-30) extruziós fúvással előállított 170,125,75,46,40,26μm vastagságú fólia minták öregítő vizsgálatát végeztük el. A kistancolt próbatestek mechanikai jellemzőit határoztuk meg öregítő vizsgálat előtt és után egyaránt. A besugárzást Atlas UV Test berendezéssel 500 és 1000 órás programmal végeztük el, ISO 11504 szabvány szerint, mely UV besugárzást és esőztetés funkciót egyaránt tartalmaz.

 

Egyéb szabványos környezeti hatásvizsgálatok és készülékeik az autóiparban. Klíma- és hősokk kamrák, fogging, sópermet, és más tartóssági vizsgálat. Szín és fényesség mérés
Sándor Zoltán, Atestor Anyagvizsgálat-Méréstechnika Kft.

Az autóipari tesztek során a legtöbb gyártó különböző nemzet(köz)i (pl. ISO, DIN, SAE) és saját szabványok alapján teszteli tartósság szempontjából a termékeit. Ezen a vizsgálatoknak a legfőbb célja, hogy a valóságos károsító hatásokat szimulálva lehessen egy adott termékről eldönteni, hogy mennyire fogja bírni a valódi használatot. Ezek az ún. környezetszimulációs kamrák technikai kivitelüket tekintve igen változatosak. Van amelyik a hőmérsékleti körülményeket, hősokkot, míg mások a napfény és UV sugárzás hatásait szimulálják. A sópermet és egyéb reaktív gázok (ózon, kén-dioxid) hatását is vizsgálhatjuk speciális berendezésekkel.

 

Kiállított készülékek

Suntest készülék elhelyezése az előadóteremben, megtekintési lehetőség.

 

Résztvevők elégedettsége 

Válaszadók száma: 25 / 34 fő 

Elégedettség a képzés programjával:   45 % Nagyon elégedett,
                                                        55 % Elégedett

Elégedettség a szervezéssel:    67 % Nagyon elégedett
                                             
33 % Elégedett

Ha lenne hasonló rendezvényünk érdekelné?    96 % IGEN

 

A résztvevők véleménye

A résztvevők ezt emelték ki:
  • előadások szakmaisága
  • színes előadói csapat
  • segítőkész szervezők

Melyik témáról hallanának még szívesen?
  • színmérés, fényességmérés
  • szakítószilárdság, mechanikai állóképesség
  • műanyagok reológiai vizsgálata

Elérhetőség

1131 Budapest, Reitter Ferenc utca 132/C 204

Tel: (+36 1) 319 1 319
Fax: (+36 1) 319 2 284
Email: info@atestor.hu