Űrszimulációs hő-vákuumkamra

Űrszimuláció Hő vákuumkamra Szatelitvizsgáló kamra
Űrszimuláció Hő vákuumkamra Szatelitvizsgáló kamra

Az Angelantoni űrszimulációs hő-vákuumkamra (Thermal Vacuum Chamber) kifejezetten az űrben tapasztalható környezeti hatások szimulációjára lett kifejlesztve, amely lehetővé teszi a különböző űripari eszközök, mint például szatellitek (Satellite Testing) és azok részegységeinek egyszerre vagy külön-külön való tesztelését. A kamrában létrehozható vákuum mellett a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok szimulációja is lehetséges, így akár -196°C hőmérséklet is előállítható amelyben valós körülmények között lehet tesztelni az egyes termékeket, ezáltal növelve a biztonságot illetve tesztelve a minőséget. Standard változatban 400, 940 és 2650 literes változatban érhető el, de egyedi igény esetén akár több 100m3-es mintaterű készülék is rendelhető.
 

Általános tulajdonságok
A készülék robosztus kialakítása kifejezetten az alacsony nyomásérték mellett történő biztonságos tesztelési lehetőséget nyújt a világűrbeli körülmények szimulációjához. A különböző hőmérsékleti értékek az akár 10-8 mbar vákuum mellett +150°C és -196°C között ciklikusan változtatható, így a legszélsőségesebb körülmények még földi környezetben létrehozható. A fűtés vákuum mellett lámpák és infravörös panelek segítségével szabályozható a minta felszínén, míg a hűtésről 3 rendszer gondoskodik, a hagyományos mechanikai hűtés mellett GN2 és LN2 hűtőkörök biztosítják az extrém alacsony hőmérsékletet.
Vezérlés
Az összetett tesztparaméterek vezérlését egy kifejezetten az űrszimulációs készülékek speciális igényeinek kiszolgálására alkalmas szoftver biztosítja, amely számítógépes kapcsolat segítségével irányítja a fűtést, hűtés és rögzíti a távadók, szenzorok által mért adatokat. Maga a vezérlés végrehajtását PLC rendszer biztosítja a megbízható üzemeltetés érdekében.
Vákuumgenerálás
A vákuumgenerálás kiváló minőségű és széles körben alkalmazott vákuumtechnológián alapszik. Az első fázisban (elsődleges vagy durva szivattyúzás) száraz szivattyúk végzik, kiküszöbölve az olaj visszaáramlásának kockázatát és alacsony karbantartási periódusokat elérve. Ez a technológia lehetővé teszi a nagyon gyors nyomáscsökkenést környezeti értékről 10-2 mbar értékre. A második fázisban kifinomultabb (kriogén) szivattyúk alkalmazása történik, amely lehetővé teszi az alacsonyabb nyomásértéket megbízható stabilitással. A kamrán belül a végső nyomás 10-6 mbar, de idő függvényében akár 10-8 mbar értékre is csökkenthető.
 
Hűtési technológiák
Az alkalmazás típusától függően eltérő megoldások állnak rendelkezésre a megfelelő hőmérséklet előállítására:

-70°C és +150°C közötti hőmérséklet elérését mechanikus hűtési rendszer, és elektromos fűtőelemek biztosítják a közbenső folyadéknak. Ez a folyadék jellemzően egy diatermikus olaj, amely hűtését hagyományos kompresszoros hűtőgáz, míg a fűtését elektromos fűtőpanelek biztosítják. Egy szivattyú az olajat a kamra burkolata között egy zárt rendszerben keringeti. A rendszer előnye az alacsonyabb üzemeltetési költség a nitrogénhűtéssel szemben.

-180°C és +150°C közötti hőmérséklet elérését nyomás alatt álló gáznemű nitrogén és elektromos fűtőpanelek biztosítják. Egy speciális ventilátor segítségével a gáznemű nitrogént a burkolatban olyan sűrűséggel áramoltatja, amely elősegíti a hőcserét és megfelelő hőmérsékleti homogenitás mérhető a teljes felületen. A fűtésről sugárzó fűtőpanelek gondoskodnak, míg a hűtés folyékony nitrogén a hűtőkörbe történő bepermetezésével hozható létre. Ez a rendszer a hőmérséklet kiváló szabályozását teszi lehetővé a teljes hőmérsékleti tartományban.

-196°C és +150°C közötti hőmérséklet elérését folyékony nitrogén és elektromos infrapanelek vagy lámpák biztosítják. Ebben az esetben a burkolatot részben vagy egészben folyékony nitrogénnel kerül feltöltésre, így -90k hőmérséklet hozható létre (-196°C és -185°C között a folyadék nyomásától függően). A burkolatban történő LN2 keringetés lehet természetes vagy pumpával kényszerített. A fűtésről speciális a mintatérben megtalálható szerkezetre rögzített infravörös sugárzók vagy lámpák gondoskodnak.



    HVT400 HVT1000 HVT2700
HASZNOS KAPACITÁS (l)   400 940 2650
BELSŐ MÉRETEK kb. (mm) átmérő 800 1000 1500
hossz 800 1200 1500
FŰTŐPANEL MÉRETE (mm) szélesség 500 600 800
mélység 700 900 1100
A BURKOLAT ÉS A FŰTŐPANEL HŐTARTOMÁNYA (-70°C...+125°C) MECHANIKAI HŰTÉSSEL
(-150°C...+125°C) GN2 HŰTŐKÖRREL
HŐMÉRSÉKLETI TARTOMÁNY A MINTÁN (-180°C...+125°C) LN2 KERINGETÉS A BURKOLATBAN ÉS INFRAVÖRÖS LÁMPÁK
VÁKUUM LIMIT 1x10-6 mbar 4 óra alatt, környezeti nyomásról, környezeti hőmérsékleten   TURBOMOLEKULÁRIS SZIVATTYÚVAL
VÁKUUM LIMIT 5x10-7 mbar 3 óra alatt, környezeti nyomásról, környezeti hőmérsékleten   KRIOGÉN SZIVATTYÚVAL
ELSŐDLEGES VÁKUUM LIMIT 5x10-2 mbar 30 perc alatt, környezeti nyomásról   SZÁRAZ SZIVATTYÚVAL