UVCTest időtartam kalkulátor a vizsgálatok megfelelő időtartamának meghatározásához

Korábban már esett szó a termékek tartósságát vizsgáló UVCTest™ készülékekről és hogy miként is került kifejlesztésre a 254 nm-es UVC sugárzást használó fertőtlenítő eszközök alapján. Jól tudjuk, hogy gyakorlatilag mindenféle anyag sokkal gyorsabban elhasználódik, roncsolódik, ha ennek az újfajta körülménynek tesszük ki őket. Ezúttal az UVC-tesztek megfelelő időtartamának a megbecsléséről lesz szó, illetve bemutatásra kerül az ATLAS UVCTest időtartam kalkulátora, melynek segítségével könnyedén optimalizálható a vizsgálatok hossza.

UVC-vizsgálatok és a tesztek megfelelő időtartama
 

Az UVC sugárzással történő anyagvizsgálat még gyerekcipőben jár és az ajánlott teszt időtartamok korlátozottak vagy épp logikátlanok. Mégis, a leggyakrabban felmerülő kérdés ez: milyen hosszan tartson egy teszt?

Az ATLAS megpróbálta a lehető legjobb módszert kifejleszteni a megfelelő UVC-teszt időtartam megbecslésére. Ehhez szerintük első körben hat alapvető kérdést szükséges tisztázni:
 
• Mekkora az UVC dózisa alkalmazásonként? (a használt UVC fertőtlenítő készüléktől függően változhat)
• Hetente hány alkalommal végzünk UVC fertőtlenítést?
• Mekkora a vizsgált termék várható élettartama?
• Mi a tervezett besugárzási szint (mW/cm2) az UVC-vizsgálathoz?
• Milyen hosszú a „világos” fázis?
• A „világos” fázist egy „sötét” fázis követi majd? Ha igen, milyen hosszú a sötét fázis?
 
A fenti kérdések megválaszolása után máris egyszerűbben kiszámítható a tesztek megfelelő időtartama.

Az Atlas UVCTest időtartam kalkulátor hat szerkeszthető, sárgával jelölt mezővel rendelkezik, amelyek megfelelnek a fent felsorolt kérdéseknek. A három lilával jelölt eredmény mező jelzi az összes UVC terhelést, az UVC-teszt időtartamát (világos szakasz), illetve a teljes tesztidőt (sötét fázissal, vagy anélkül).

A kalkulátor előnye, hogy egyfajta kiindulópontot képez az UVC-teszt időtartamára vonatozóan. Ugyanakkor értelemszerűen ezáltal még nem határozhatók meg az egyes anyagok UVC sugárzásra adott specifikus reakciói. Épp ezért nem is garantálható, hogy a kalkulált időtartamok pontosan megjósolják az élettartamot. A gyorsított UVC-teszt eredményeinek a természetes kitettséggel való igazolásával és összehasonlításával ugyanakkor beállításokat és korrekciókat alkalmazhatunk, illetve további betekintést nyerhetünk a tesztekbe és azok viszonyába a valós körülményekkel.

 

 


Teszthőmérsékletek és sötét fázisok


Most, hogy a tesztek időtartamának meghatározására szolgáló folyamatot tisztáztuk, ideje szót ejteni a hőmérsékletről is. Az UVC tesztekre vonatkozó egyik referencia, mely a fekete panel hőmérsékletére is tartalmaz javaslatot az IEC 60335-1(2020), Annex T. A leírás szerint a fekete panel javasolt hőmérséklete kb. 63 °C +/- 3 °C. Ez az érték azonban túl magasnak tűnik ahhoz, hogy a felszíni hőmérsékletet szimuláljuk, mivel az UVC fertőtlenítési folyamatok jellemzően beltéren, jóval alacsonyabb környezeti hőmérséklet mellett történnek. Épp ezért, az ATLAS által elfogadhatónak ítélt fekete panel hőmérsékleti érték nagyjából 30-40 °C közé tehető.

Ha a 2.0 – 7.5 mW/cm2 közötti besugárzási szintek alacsonyabb tartományához közel futtatunk UVC-tesztet, a fent említett fekete panel hőmérséklet (BPT) kb. 30 °C körül szabályozható.

Végül pár szó a sötét fázisokról. Az ATLAS tesztszolgáltatások egyik fontos tapasztalata, hogy a megrendelők könnyedén kategorizálhatók aszerint, hogy igénylik-e a sötét fázist, vagy kifejezetten kerülik azt. Néhány polimer esetén a sötét fázisok növelhetik a valós körülmények között történő roncsolódásnak való megfelelést. Az ilyen polimerekben a sugárzás által kiváltott roncsolódási folyamatoknak pihentetésre van szükségük (sötét fázisok), hogy teljes mértékben érvényesüljenek – ezeket nevezzük aktinikus hatásoknak. Más, pihentetést nem igénylő anyagoknak természetesen megvan az az előnyük, hogy a tesztek rövidebb idő alatt is lefuttathatók.

Az ATLAS UVCTest Időtartam Kalkulátor ingyenesen letölthető a gyártó honlapjáról.

Az UVC-tesztekkel kapcsolatban további információk érhetők el az ATLAS oldalán, ahol ingyenesen meghallgatható a témában korábban rögzített online előadás, illetve szintén ingyenesen letölthető a gyártó alkalmazási segédlete.


Az UVC-tesztekkel, illetve ATLAS készülékekkel kapcsolatban felmerülő kérdések/kérések esetén keressenek minket bizalommal!
 

Sinka Dániel

Sinka Dániel
Érétkesítési vezető
Telefon: +36 (1) 646 4539 
E-mail: sinka.daniel@atestor.hu

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben