Shore keménység mérése a PosiTector SHD használatával

A DeFelsko PosiTector SHD Shore keménységmérő készüléket olyan nemfémes anyagok mérésére tervezték, mint pl.: puha gumik, merev műanyagok és szuperlágy gélek. A PosiTector SHD egyszerűen leolvasható digitális kijelzővel, beépített memóriával és felhasználó által beállítható mérési időzítővel is rendelkezik, melyek mind a mérések leegyszerűsítését segítik.

Shore keménység mérése a PosiTector SHD használatával

A DeFelsko PosiTector SHD Shore keménységmérő készüléket olyan nemfémes anyagok mérésére tervezték, mint pl.: puha gumik, merev műanyagok és szuperlágy gélek. A PosiTector SHD egyszerűen leolvasható digitális kijelzővel, beépített memóriával és felhasználó által beállítható mérési időzítővel is rendelkezik, melyek mind a mérések leegyszerűsítését segítik.

Mit értünk az anyag keménysége alatt?

Az anyag keménysége egy anyag azon képességét méri, hogy ellenáll-e a deformációnak, mint például hajlításnak, karcolásnak, kopásnak vagy vágásnak. Az erő és az ellenállóképesség mérése a minőségellenőrzés és biztosítás létfontossáú eleme. Egy anyagnak sokszor specifikus keménységi szabványoknak kell megfelelnie, melyek adott esetben a Shore keménység mérését követelik meg.

Az olyan behatolásos keménységmérők, mint például a PosiTector SHD Shore és a PosiTector BHI Barcol keménységmérő, egy kalibrált rugóhoz csatlakoztatott, precízen kialakított hegyet, vagy behatolótestet használnak, és azt mérik, hogy a hegy milyen mélyen hatol be az anyagba. Minél nagyobb a mélyedés, annál puhább az anyag.

Mi a Shore keménység?

Több, mint 100 évvel ezelőtt Albert Ferdinand Shore feltalálta a Shore durométert, mely különböző mérési skálákat kínált különféle anyagok keménységének mérésére, mint pl.: hőre lágyuló elasztomer, vulkanizált (hőre keményedő) elasztomer, lágy gélek és kemény műanyagok. A Shore keménység mérésével gyorsan meghatározható, hogy egy anyag hogyan viselkedik az ütésekkel és a kopással szemben. A Shore D durométereket sok esetben használják a bevonatok megfelelő kezelésének/száradásának ellenőrzésére is.

Az ASTM D2240 (Szabványos tesztfolyamat a gumik megfelelőségének mérésére) szabvány 12 különböző durométer skálát különböztet meg: A, B, C, D, DO, E, M, O, OO, OOO, OOO-S, és R. A skálák a különböző tulajdonságokkal rendelkező anyagokra vonatkoznak.

 
Skála Példa a vizsgált anyagokra Konfiguráció
A Rugalmas formagumik és más lágy polimerek 35° csonka kúp
B Mérsékelten kemény gumi, papírtermékek és szálas anyagok 30° kúp
C Közepesen kemény gumi és műanyag 35° csonka kúp
D Kemény anyagok: vastag vinyl, gumik 30° kúp
DO Mérsékelten kemény gumi 1,19 mm gömbsugár
E Lágy gumi 2,5 mm gömbsugár
M Vékony, szabálytalan alakú gumi 30° kúp
O Lágy gumi és műanyag 1,19 mm gömbsugár
OO Extrém lágy gumi, szivacs és lágy műanyag 1,19 mm gömbsugár
OOO Lágy anyagok, szivacsgumi, nyitott és zárt cellák 6,35 mm
OOO-S Viszkoelasztikus polimerek 10,7 mm sugarú korong
 

 

A Shore keménységmérő durométerről

A Shore keménységmérő durométer egy precízen kialakított behatolótestből, egy kalibrált rugóból, nyomólábból és egy kijelzőből áll (analóg vagy digitális). Segítségével értelemszerűen a különböző anyagok keménységét mérhetjük. Mikor a behatolótest az anyagba hatol a meghatározott körülmények között, egy Shore keménységérték kerül meghatározásra az alapján, hogy a behatolótest milyen mélyen nyomódott bele az anyagba.
 

A shore keménység mérésére használt két leggyakoribb skála a Shore A és Shore D. A két skála egyes mérési konfigurációkban tér el, illetve más alakú behatolótesttel és eltérő erősségű rugóval rendelkeznek.
  • Type A: Az ASTM D2240 alapján a Shore A behatolótest egy 35° szögű csonkakúp végű, edzett acélrúd, amelyet lágyabb anyagok, például rugalmas formagumik és más lágy polimerek keménységének vizsgálatára használnak.
     
  • Type D: Az ASTM D2240 alapján a Shore D behatolótest egy edzett acélrúd 30° szögben kúpos hegyével, amelyet kemény, nagy ellenállású anyagok, például vastag vinyl és gumi keménységének vizsgálatára használnak.
     
A Shore keménységet a legegyszerűbben és legjobban kézi, elektromos eszközökkel mérhetjük, mint amilyen a PosiTector SHD is. Az analóg készülékekhez viszonyítva a digitális kijelző használata jóval kényelmesebb, az eredmények egyszerűbben leolvashatók. Beépített memóriájának és a hozzá tartozó ingyenes, asztali szoftvernek köszönhetően a mérési adatok könnyedén előhívhatók, exportálhatók és jegyzőkönyvvé formálhatók. A HiLo riasztások, a statisztikai mód és más funkciók még egyszerűbbé teszik a használatot.
 

Hogyan mérjük a Shore keménységet?

A digitális, hordozható PosiTector SHD használatával a kezelői hibák esélyének eshetősége minimálisra csökkenthető. Habár e rövid leírás a PosiTector SHD kapcsán készül, de bármilyen kézi Shore keménységmérő durométerre vonatkoztatható.

1.lépés: A mérési pont meghatározása

A Shore keménységmérőt kemény, szilárd felületen kell használni. Ha az anyag vékony vagy más módon hajlamos a deformációra, a vizsgálat ideje során kiemelten fontos a szilárd felületen való elhelyezés. A mérési pontoknak legalább 6mm távolságra kell lenniük egymástól.
 

2.lépés: Mérés

A szondát nyomja határozottan a mérendő anyagra/felületre, míg a szonda mérőfeje nincs teljesen síkban a felülettel, teljesen stabilan. A mérés időzítője elkezd visszaszámolni. Ha a számláló elérte a 0s értéket, a készülék kétszer sípol és kijelzi a mért értéket.
 

A Shore keménységmérő pontosságának ellenőrzése

A műszakok elején és végén, illetve mérések előtt és után érdemes ellenőrizni a készülék pontosságát a mellékelt etalon segítségével. Helyezze az etalont – a mintához hasonló módon – kemény, szilárd felületre, majd végezzen rajta méréseket. Az etalon várható vastagsága és a megengedett szórás a tokról leolvasható. A lehető legpontosabb eredményért végezzen legalább 3-5 mérést az etalonon úgy, hogy az egyes mérési pontok egymástól legalább 6 mm távolságra vannak.

Milyen előnyökkel jár egy digitális PosiTector SHD használata?

 

Digitális kijelző

 
Az egyszerűen leolvasható digitális kijelző kiiktatja a találgatásokat, melyek az analóg eszközök leolvasásánál előfordulhatnak, ezzel csökkentve a kezelői hibák eshetőségét.
 

Memória, Statisztika és USB Port

 
PosiTector SHD belső memóriával rendelkezik, melyben a mérési adatokat tárolja. Ennek mérete készüléktől függően (Standard vagy Advanced) változik. A statisztikai mód a mérés során folyamatos kijelzi és frissíti az eredményeket. A mérések végeztével a tárolt adatok és grafikonok könnyedén exportálhatók PC-re a beépített USB port és a mellékelt kábel segítségével.
 

Ingyenes szoftveres megoldások

 
A mérési adatok elemzéséhez és jegyzőkönyvek készítéséhez a DeFelsko ingyenes szoftveres megoldást kínál. A PosiSoft Solutions asztali verzióban, mobilapplikációként és USB-n is elérhető.
 

Mérési időzítő

 
Az anyagok keménységének mérésekor a PosiTector SHD egy időzítőt jelenít meg a kijelzőn. A behatolótest/szonda megfelelő lenyomásakor az időzítő automatikusan elkezdi a visszaszámlálást. Ha az idő letelik (jellemzően 3 másodperc) a mérés elvégzésre került.
 

Folyamatos eredmények

 
A folyamatos mérési mód (Continuous Reading) akkor ideális, ha nincs szükség időzítőre vagy ha pontosság ellenőrzést végzünk. Ha a készülék ebben a módban van, folyamatosan méri és jelzi ki a Shore keménység eredményeket.
 

Statisztika mód

 
Az eredmények és statisztikák a készülék memóriájában tárolhatók további elemzés és jegyzőkönyvezés céljából. A statisztikai adatok közé tartozik pl.: az átlag, a standard szórás és a min/max keménység. A mérés közben – ha az adott módban vagyunk – ezek az adatok folyamatosan frissülnek a kijelzőn is.
 

HiLo riasztás

 
A HiLo (magas/alacsony) riasztás lehetőséget kínál arra, hogy amennyiben a mérési eredmények meghaladják a felhasználó által beállított határértékeket, a készülék hallható és látható riasztást ad.
 

Auto Sub-Batch

 
Az Advanced modell esetén lehetőség van különféle mérési sorozatok és alsorozatok létrehozására. Az Auto Sub-Batch módban a készülék automatikusan új sorozatot hoz létre, ha az előző elérte a tárolni kívánt mérések számának limitjét.
 

Milyen szabványok léteznek a Shore keménység mérésére?

A Shore keménység meghatározásához a következő szabványok használhatók:

ASTM D2240

 
Az ASTM D2240 szabvány a lágy gumik mérésének folyamatán vezet végig. Tizenkét típusú mérést azonosítva meghatározza a megfelelő technikákat és eljárásokat az anyagvizsgálatra.

“1.1 Ez a tesztfolyamat tizenkét gumikeménység mérésére alkalmas eszközre érvényes, melyeket durométer néven ismerünk: A, B, C, D, DO, E, M, O, OO, OOO, OOO-S és R. A behatolási keménység meghatározására alkalmas eljárás.”

“4.1 A tesztfolyamat meghatározott típusú behatolótest anyagba történő behatolásán alapszik, előre meghatározott körülmények között.”

 

ASTM D2240 a PosiTector SHD készülékkel

  1. Helyezze a mintát lapos, kemény, vízszintes felületre a megfelelő pozíció és stabilitás miatt.
  2. Nyomja a szondát a mintára megfelelő erővel. Egyetlen sima, folyamatos mozdulattal nyomja le a szondát, mely által elkerülhetjük annak megcsúszását és a felület karcolását, Ezek ugyanis hibás eredményekhez vezethetnek, sőt, akár a szondát is megrongálhatják.
A folyamat teljes leírását az ASTM D2240 szabvány tartalmazza.
 
A PosiTector SHD készülék igény esetén, előzetes egyeztetés után irodánkban kipróbálható.

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben