Fémvizsgálat: a jövő trendjei

A gyártósori robotok megjelenésétől kezdve a nyersanyagok minőségének csökkenéséig iparunk soha nem volt még ilyen kihívásokkal teli hely. Ugyanakkor soha nem volt még ennyire érdekes és izgalmas sem. Íme öt olyan terület, mely a fémvizsgálati készülékeket gyártó Hitachi számára folyamatos témát szolgáltat. Magasságok és mélységek, melyek arra ösztönzik a gyártót, hogy tovább fejlesszék az alkalmazott technológiákat, ezáltal sikeres jövőt garantálva a fémipar résztvevői számára.


 

1. 3D nyomtatás fémekből

A 3D nyomtatás itt van és itt is marad, a fémek "nyomtatásának" képessége pedig már messze túlmutat a prototípusnak szánt alkatrészeken. Mára olyan kész fém alkatrészek felé mozdul el, amelyek potenciálisan meghibásodhatnak. A 3D nyomtatást a legújabb gyártási technológiaként üdvözölhetjük, amely izgalmas módon változtatja meg a hagyományos módszereket.

A jövőben a késztermékek vizsgálata várhatóan még egyszerűbb lesz. Épp ezért inkább a nyersanyagok vizsgálatának képessége teheti mérőberendezésünket igazán értékessé. A nyersanyagok közés sorolható pl. az: alumínium, kobalt, króm, réz, rozsdamentes acél, titánium és volfrám. Ahhoz azonban, hogy ezek bármelyikét felhasználhassuk, előbb tiszta elemként vagy ötvözött por formájában kell létezniük. Ezt a ”port” aztán XRF (röntgenfluoreszcens) elemzők segítségével vizsgálhatjuk. Ezzel biztosíthatjuk, hogy az alapanyag megfelelő minőséggel rendelkezik, mielőtt aztán létfontosságú alkatrészeket gyártunk belőle.
 
2. Fémvizsgálat és ’big data’

Leegyszerűsítve, a big data, mint fogalom a nagy mennyiségű, nagy sebességgel változó és nagyon változatos adatok feldolgozásáról szól. Az elmúlt évtizedben az adatok a vállalkozások kulcsfontosságú erőforrásává váltak, és ez a fémiparban sincs másképp. Miközben a folyamatszabályozásba és -optimalizálásba is több pénzt fektettek, az iparág hosszú évekkel lemaradt az új digitális technológiák bevezetésében az olyan ágazatokhoz képest, mint a bankszektor és a média.

A tempó azonban egyre gyorsul, mivel a vizsgálatok, a mobil megoldások és az automatizálás terén bevezetett innovációk jelentős előnyökkel járnak. A gyártók számára fémvizsgálók gyorsasága, egyszerűsége és kényelme (amely lehetővé teszi, hogy egy munkatárs egy munkanap alatt több ezer mérést végezzen) jelzi azt, hogy alkalmazkodniuk kell, lépést kell tartaniuk a fejlődéssel. Az adatok és információk mára a teljes fémvizsgálati ’eszköztár’ alapvető részei, legyenek akár a felhőhöz csatlakoztatott eszközön, akár az IoT-n vagy akár magán a műszeren belül telepítve
 
3. Miért fontos a pontosság?

Ahogy a globális verseny fokozódik, vagy ahogyan jelenleg is, anyaghiány van, nem kétséges, hogy az egyes területekről származó anyagok minősége csökkenni fog. Egyes országokban hatalmas adókedvezményeket kínálnak a gyártók számára, ha bizonyos anyagokat olcsóbb elemekkel ötvöznek, mint pl. bórt az acéllal. A világ egyik legnagyobb acélötvözet exportőrének kormánya az ilyen eljárásokat 3-9% közötti adócsökkentéssel díjazza.

Tehát míg mások adókedvezményeket kaphatnak, a gyártóknak biztosra kell menniük és a beérkező alapanyagok vizsgálatával garantálni azt, hogy az adott nyersanyag használata nem jár majd ráfizetéssel. Ilyen célokra megfelelhet akár egy kézi XRF-elemző is, mint pl. az X-MET8000, vagy lézerrel működő társa, a Vulcan.
 
4. A robotok térhódítása

A robotika és a mesterséges intelligencia (AI) a gyártás új korszakának szíve, a digitalizálódó ipar motorja. Számos iparágban a robotok és a mesterséges intelligencia már most is döntő és uralkodó szerepet töltenek be - javítják a pontosságot és az egyenletességet, csökkentik az átfutási időt és javítják a termékminőséget. A robotok felemelkedése, a 24/7-ben működő üzemcsarnok és laboratórium, valamint a felhőalapú robotika mind olyan trendek, amelyeket a fémgyártásban látunk, és amelyek a bekövetkező változásokat jelzik.

A termelés optimalizálása érdekében a Hitachi még kiemeltebb figyelmet fordított csatlakoztathatóság és az automatizálás kutatására is, ezzel is segítve a gyártókat. Bár a járkáló és beszélő vizsgálóberendezések még messze vannak, sok eszköz már most is integrálható a gyártási folyamatokba.

5. Anyagok és a környezetre gyakorolt hatásuk

 
Az olyan fogalmak, mint a ’zöld’ vagy ’környezetbarát’ mára túl általánossá váltak, az ipar pedig talán még sosem figyelt ennyire ezekre a kérdésekre. Bár a fémhulladék újrahasznosítása környezetbarátabb gyakorlat, mint a nyersanyagok kitermelése, feldolgozása és finomítása, mégsem mentes a hátrányoktól. Már a legkisebb mennyiségű adalékanyagok is olyan súlyos károkat okozhatnak, melyek csak hosszútávon mutatkoznak meg, de drámaian befolyásolhatják a fémek minőségét és használhatóságát. Ahhoz, hogy magas minőségű késztermékeket kapjunk, melyekben az anyagok megfelelnek az elvásároknak, elengedhetetlen a nyersanyagok összetételének elemzése. A nem odaillő anyagok kiszűrése sok munkát és költséget spórolhat meg a gyártók számára.


További kérdés vagy kérés esetén kérem, keressen bizalommal!


Csomós Zilia

Projekt és MIR-vezető 
Telefon: +36 (1) 646 4538 
E-mail: csomos@atestor.hu

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben