Az élelmiszerek csomagolása és hatásuk az eltarthatóságra

A fogyasztók magas minőségű, friss ételeket szeretnének vásárolni. A gyártók számára folytonos kihívást jelent az élelmiszerek eltarthatóságának meghatározása és maximalizálása, melyek az ellátási lánc folyamatainak során különféle hatásoknak vannak kitéve. A csomagolás az eltarthatóság szempontjából is rendkívül fontos tényező.



Az eltarthatóság definíciója
 

Mi az eltarthatóság? A Kanadai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (CFIA) a következőképpen határozza meg az eltarthatóság fogalmát: „az előrecsomagolt termék kiskereskedelmi csomagolásának napjától kezdődő időszak, mely során az adott termék - megfelelő körülmények között tárolva - észlelhető romlás nélkül megőrzi normál fogyaszthatóságát, ízét, tápértékét és a gyártó által igényelt egyéb tulajdonságait.”
 


Az eltarthatóságot befolyásoló tényezők
 
Az élelmiszer egyéni igényeinek megértése kritikus pont a megfelelő, eltarthatóságot maximalizáló csomagolás kiválasztásához. A romlandó, hűtött/fagyaszott termékek esetén a csomagolás fő funkciója az, hogy védje a terméket, de szigetelő csomagolás például nem szükséges, hiszen ezeknél a termékeknél a fő romlást okozó tevékenység a mikroba/enzim aktivitás.

A polcra kerülő termékek esetén a csomagolás szigetelőképessége nagyban befolyásholhatja az eltarthatóságot. Például a krékerek esetén rendkívül fontos, hogy ne érje nedvesség a terméket, hiszen az hatással van a ropogósságára. Emiatt a nedvesség elleni szigetelés kiemelten fontos. Ha a termék magas zsírtartalmú (pl. burgonyachips) a zsír oxidációja befolyásolja az eltarthatóságot, tehát a csomagolás oxigénnel szembeni szigetelőképessége az elsődleges.

Az őrölt kávé esetén az aromák és illatanyagok megőrzése az fő szempont. Sok esetben fényvédelem szükséges. Enélkül pl. a tej hajlamos vitamintartalmának a csökkenésére és mellékízek is megjelenhetnek.  Az olyan technológiák, mint pl. a módosított légterű csomagolás és az aktív csomagolások (mint pl. etilén elszívók) használata megnövelik a romlandó termékek eltarthatóságát.
 
A csomagolás tehát az rendkívül fontos faktor az ételek eltarthatóságának szempontjából, de az ételek karakterisztikája és más belső faktorok is hatással lehetnek rá:

 
  • Kezdeti minőség – A romlandó ételek esetén a kezdeti mikrobiális telítettség fogja leginkább befolyásolni a termék élettartamát. Az olyan alapanyagok használata, melyek már romlásnak indultak (pl. régi olaj) vagy a túlzott feldolgozás káros hatással lehet a textúrára és a tápanyagtartalomra is (pl. C-vitamin).
  • A termék belső természete – A friss vagy romlandó ételek eleve rövidebb ideig tarthatók el, mint a többi termék.  Az olyan termékek alacsony vízaktivitása, mint pl. a rizs már alapból is hosszabb ideig eltarthatóvá teszik azokat.
  • Termék kiszerelése – Tartósítószerek vagy antioxidánsok hozzáadásával a termék eltarthatósága növelhető. A kiszerelésben történő változások – pl. savtípus váltás, nitrátok eltávolítása a feldolgozott húsokból, a hozzáadott sómennyiség változtatása stb. – megváltoztathatják a termékek élettartamát.
 
A csomagolás egy külső tényező, mely hatással van az eltarthatóságra. Ehhez hasonló külső tényezők például:

 
  • Feldolgozási módszerek – A hőkezelés csökkenti (pl. pasztörizálás) vagy kiirtja (pl. sterilizáció) a mikrobákat és megnöveli a termék eltarthatóságát. Az olyan egyéb módszerek, mint pl. a magas nyomáson történő feldolgozás szintén használható a belső mikrobiális szint csökkentésére.
  • Szállítási és tárolási körülmények – Az termékek az ellátási lánc során (beleértve a kereskedelmi szintet is) különböző hőmérsékletnek és páratartalomnak vannak kitéve, mely szintén hatással van az eltarthatóságukra. A fagyasztott termékek esetén az optimálisnál magasabb hőmérsékleten való tárolás felgyorsíthatja a mikrobiális növekedést. Ugyanez igaz az oxidációs folyamatokra is, mely szintén lerövidíti a termék eltarthatóságát.
  • Vásárlói használat – Az étel megvásárlásra és a boltból való hazaszállítása során előfordulhat, hogy magasabb hőmérsékletnek lesz kitéve. Adott esetben az is megeshet, hogy a vásárlók hűtőszekrénye az optimális tárolási hőmérsékletnél magasabb értékre van állítva. A csomagolás kinyitása után a gyártó által meghatározott szavatossági idő már nem érvényes.
 
Fontos tehát megérteni az ételek romlásának módjait és a termékek érzékenységét annak érdekében, hogy megfelelő csomagolást válasszunk, ezzel maximalizálva az eltarthatóságot. Az olyan egyéb faktorok, mint a kezdeti minőség, a termékek kiszerelése, a feldolgozási és tárolási körülmények szintén mind hatással vannak erre. Emellett a termékek fizikai védelme a megfelelő elsődleges és másodlagos csomagolásokkal, illetve a csomagolási költségek is fontos, számba veendő tényezők a csomagolástervezési folyamatokban.
 
Forrás: https://www.packageintegrity.com/post/2017/09/29/food-packaging-and-its-influence-on-shelf-life

 

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben