A gyártási alapanyagok elemzésének fontossága a COVID-19 alatt és után

A globálisan megjelenő COVID-19 járvány évtizedek óta nem látott mértékben befolyásolta mindennapi életünket. Az, hogy meg kellett változtatnunk megszokott életvitelünket annak érdekében, hogy próbáljuk enyhíteni és idővel megfékezni a vírust, elvett tőlünk sok olyan dolgot, melyet addig természetesnek vettünk. A családi és baráti látogatások, a munkába járás vagy épp a gazdaság folyamatossága mind-mind áldozatul estek a nehezebb időszakoknak.

A gyártási folyamatokhoz kötődő globális ellátási láncok azelőtt soha nem látott mértékben sérültek. Egyes bányászati és gyártási tevékenységek teljes mértékben leálltak. A vállalkozások igyekeztek alkalmazkodni a drámaian megváltozott kereslethez és munkakörülményekhez. Sokuknak azonban új beszállítókat kellett találniuk a gyártósoruk ellátásához, vagy új termékek gyártásába kellett kezdeniük.

Ha korábban arról volt szó, hogy a gyártás során használt nem megfelelő alapanyagok milyen plusz költségekkel járnak vállalkozásunk számára, jelen körülmények között egy elfoglalt gyár számára a helyes alapanyagok használata létfontosságú. A bejövő nyersanyagok és alkatrészek megfelelő ellenőrzési folyamataival elkerülhető az utómunkálatokra, a termelés megszakítására és az anyagok selejtezésére fordított pénz- és időpazarlás. Hosszútávon ezzel megszüntethető a vásárlók által visszaküldésre kerülő, nem megfelelő termékek gyártása és a szerződések esetleges elvesztése is, melyek a vállalkozás eredményességnek és a hírnévnek is ártanak.

 

A gyártás reakciója az ellátási problémákra

 
Rövidtávon, a gyártók egyszerűen a túlélésre játszanak, a fókusz pedig a károk mérséklésén van. A megszokott termelésbe való visszatéréshez vezető út gondos megtervezése csak ezután következik. Általánosságban is igaz, hogy ezt minél gyorsabban, a lehető legkevesebb költséggel kell megvalósítani.

Miután szembesültek annak valóságával, hogy milyen törékenyek a globális ellátóláncok, számos gyártó új normákat kezdett megcélozni, úgy átalakítva az ellátóláncokat, hogy az alkatrészeket ezután több forrásból szerezzék be. Például Kína az Egyesült Államoktól vásárol nyersanyagot, hogy ellássa kiterjedt gyártási tevékenységét. Ugyanakkor az Egyesül Államok a kínai gyártási tevékenységtől függ olyan alapvető cikkek tekintetében, mint pl.: egészségügyi termékek. A jövőben ennek nagy valószínűséggel változnia kell. Ahogy a gyártók újra felépítik magukat, egyre komolyabb figyelmet fordítanak a költségekre. Mindenképpen minimalizálniuk kell a veszteséget és az újragyártást, így az „elsőre megfelelő” és a „hibamentes” stratégiák minden eddiginél fontosabbá válnak.

 

 

Az alapanyagok összetétel-elemzése nélkülözhetetlen szerepet játszik a gyártás újraindításában

 
Dióhéjban: minél több nyersanyag vagy alkatrész tesztelése fér bele, annál nagyobb szabadságunk lesz az anyagok beszerzésében, mivel mindent tesztelhetünk, mielőtt az a gyártásba kerül.
 
  1. Ha teljesen leállította a termelést
 
Az első feladat, hogy mindent számba vegyünk. A gyártás újraindítása hírhedt a különböző keveredésekről és a késztermékekbe kerülő nem megfelelő alkatrészekről. Az anyagösszetétel-elemzés (XRF vagy LIBS) segíthet a készleten vagy gyártás alatt lévő alapanyagok gyors azonosításában. A késztermékek akár többször is ellenőrizhetők, ezzel is biztosítva, hogy később nem kell majd kompenzálnunk a vevőket a gyártásba kerülő rossz alkatrészek miatt. Emellett pedig a belső utómunkák is jelentősen csökkenthetők csupán azzal, hogy az adott termékhez a megfelelő minőségű fémet használjuk.

Ha az ellátási lánc akadozása miatt kénytelenek vagyunk beszállítót váltani, szintén érdemes ellenőrizni a beérkező nyersanyagokat és alkatrészeket. Ebben is nagy segítségünkre lehetnek az olyan összetétel-elemzésre szolgáló technológiák, mint pl. az XRF, amellyel szinte bármilyen anyag összetétele azonosítható a rozsdamentes acéltól a petróleumig. Ez a fajta elemzés gyors, így új beszállítók esetén is azonnal eldönthető, hogy a beszállított alapanyagot elfogadjuk, vagy visszautasítjuk.

 
  1. Ha a termelés tovább zajlik, de a beszállító leváltására kényszerülünk
 
A közelmúltból számos olyan esetről tudunk - különösen a személyi védőfelszerelések esetében - amikor a vállalatoknak menet közben kellett beszállítót váltaniuk, hogy kielégítsék a keresletet, de azt kellett tapasztalniuk, hogy a leszállított termékek messze nem feleltek meg a specifikációnak. A gyártásban viszonylag egyszerű olyan lépéseket bevezetni, mellyel szabályozhatjuk a saját folyamatainkat. De ha egy ellátási lánc részei vagyunk, a beszállítók hibái is költséges minőségbeli problémákhoz vezethetnek, hacsak nem ellenőrizzük le a beérkező alapanyagokat.

Nyersanyagok és fém alkatrészek esetén az anyagtulajdonságok ismerete létfontosságú.  Előfordulhat, hogy képesnek kell lennünk különböző ötvöző-, kezelő- vagy épp maradvány anyagok összetétel-elemzésének elvégzésére, különösen vas, acél és alumínium esetén. Az öntöttvas, acél és alumínium számos különféle minősége miatt a gyors elemzés segít biztosítani azt, hogy az alapanyagok vagy alkatrészek megfelelnek az ötvözet minőségi előírásinak.

 

Az alkalmazott készülék jelentheti a különbséget

 
A „házon belüli” vizsgálatok esetén a lehetőség a saját kezünkben van és megkapjuk annak szabadságát, hogy bármikor kipróbáljunk, elfogadjunk vagy épp elutasítsunk új beszállítókat. Azonban fontos, hogy az elemzőkészülék is rendelkezzen pár specifikus tulajdonsággal annak érdekében, hogy megfelelő munkát végezhessünk:
 
  • Hatékonyság: az összetétel-elemzések során számos különböző anyag vizsgálatára kerülhet sor, épp ezért egy gyors, hatékony, hordozható készülék segítségével egyetlen nap alatt is akár több száz alkatrészt vizsgálhatunk meg.
 
  • Alacsony költségek: ne költekezzünk fölöslegesen. Egy megfelelő minőségű elemző tulajdonképpen saját magát fizeti ki, használata pedig költséghatékony.
 
  • Megbízható és pontos: az „elsőre megfelelő” gyártási elv okán egy olyan megbízható elemzőre lesz szükségünk, mely újra és újra pontos és konzisztens eredményeket szállít.
 
  • Adatkezelés: a vizsgálatok során hatalmas adatmennyiség keletkezik, így fontos, hogy készülékünk rögzítse, tárolja és szállítsa is az információkat, ezáltal könnyedén visszakereshetővé téve azokat, segítve a valós idejű döntéshozatalt.
 
  • Szerviz szolgáltatás: a készülék önmagában nem mindig elegendő. Fontos, hogy megfelelően gyors és költséghatékony műszaki támogatással is rendelkezzen, ha fontos a folyamatos termelés.
 
 

A Hitachi fémelemzők „eszköztára”

 
A Hitachi összetétel-elemzőinek segítségével a termelés gyorsan fellendíthető, miközben a hibák lehetőségét minimalizáljuk.

Vulcan széria
Az egyik leggyorsabb, lézeres összetétel-elemző, egy másodperces mérési idővel. Ideális a beérkező anyagok vizsgálatához, illetve a gyártás közbeni ellenőrzéshez. A mérések közben a másik kezünkben akár a mintát is tarthatjuk, így használata kényelmes és egyszerű

X-MET széria
Kézi röntgenfluoreszcens (XRF) elemzőkészülék, melyet vállalatok ezrei használnak világszerte. Teljes mértékben roncsolásmentes, ezáltal a késztermékek és beérkező alapanyagok vizsgálatához egyaránt ideális.

Adatkezelés
Az exTOPE Connect nagy mennyiségű adat kezelésére is alkalmas. Emellett feljegyzéseket is készíthetünk, illetve a vizsgált alkatrészekről és anyagokról kepi anyagot is rögzíthetünk. Minden adat egyetlen, centralizált helyen kerül tárolásra, mely bármilyen számítógépről elérhető, bárhonnan és bármikor.

 
                                                

 
 

17. Nemzetközi Mocon Konferencia

Idén immár 17. alkalommal kerül megrendezésre a csomagolásvizsgálat témakörével foglalkozó Nemzetközi Mocon Konferencia, ezúttal a németországi Höhr-Grenzhausenben.

bővebben

Kérdezz-felelek Matt Kreiner termékmenedzserrel a Hitachi új, FT230 XRF készülékéről

Matt Kreiner a Hitachi bevonatelemző készülékeinek gyártásáért felelős termékmenedzser. Munkája során A Hitachi világszerte jelenlévő, különböző iparágakban tevékenykedő, bevonatokkal dolgozó felhasználói hálózatára fókuszál és igyekszik új megoldásokat találni azokra a kihívásokra, melyekkel a partnerek a napi munka során szembesülnek. A cégnél töltött 19 éve során jelentős tapasztalatot szerzett az XRF technológiával kapcsolatban és számos különböző szerepben próbálhatta ki magát.

bővebben

Új keménységmérővel bővült cégünk tesztkapacitása

Cégünk egyik fontos projektje a testORG, melynek keretében nem csupán a hazai laboratóriumok tesztkapacitását igyekszünk összefogni és egyszerűen elérhetővé tenni partnereink számára, de egyben saját laboratóriumunk eszközparkját és mérőkapacitását is folyamatosan növeljük. A már meglévő eszközök mellé nemrég sikerült beszereznünk egy új Innovatest Falcon 600 keménységmérőt, mely várhatóan fontos részét képezi majd a repertoárunknak. Az alábbiakban a készülékről találhatnak néhány alapvető információt.

bővebben

A tisztaságvizsgálat főbb típusai

A felület tisztasága szinten minden felületkezelő gyártási eljárás, bevonatfelvitel előtt kritikusan fontos. A szennyeződések forrása szerteágazó. Olajmaradék egy gyártó gépből, lerakódások, salakok a gyártási eljárásból, hűtő- és korróziógátló folyadékok, korróziós lerakódások, vagy akár emberi érintésből származó szennyeződés olyan sokszor láthatatlan problémát okoz, ami nehezíti a felületkezelők munkáját. Az ilyen szennyezők ronthatják a bevonat tapadását, a felület egyenletességét, némely esetben korrózióhoz, vagy mechanikai meghibásodásokhoz vezethetnek. Az alapanyagtól, a termék méretétől, az alkalmazás típusától függően számost tisztítási eljárást találunk, de hogy történik ezeknek a minőség ellenőrzése?

bővebben

Sópermet szeminárium igényfelmérés

A korábbi években cégünk rendszeresen szervezett különböző elméleti és gyakorlati szemináriumokat különböző méréstechnikai területekkel, vizsgálati kihívásokkal kapcsolatban, a fókusz pedig több alkalommal is a sópermet teszteken és a korrózióvizsgálaton volt. A tendenciát elsősorban a COVID-járvány okozta korlátozások és biztonsági intézkedések szakították meg, de szándékaink szerint ismét a személyes találkozás és a csoportos szemináriumok terepére lépnénk.

bővebben

Metallográfiai csomagok mintaelőkészítéshez

Cégünk gyakran találkozik olyan megkeresésekkel, melyek a metallográfiai mintaelőkészítési megoldásokra vonatkoznak. Mivel kínálatunkban készülékek és fogyóanyagok egyaránt megtalálhatók, mindig örömmel segítünk partnereinknek. Ez sokszor trükkös feladat, hiszen ahány anyagtípus, annyiféle ideális mintaelőkészítési megoldás, mi pedig mindig igyekszünk a leginkább személyre szabott, a végletekig optimalizált megoldást kínálni. Ennek szellemében állítottuk össze legújabb csomagajánlatainkat, melyekben metallográfiai készülékeket és teljes metallográfiai sorokat kínálunk kedvező áron! A készülékek természetesen csak a folyamat egyik részét képezik, anyag- és mintatípustól függően különböző fogyóanyagokra is szükség lehet, melyet egyedi ajánlat alapján szintén biztosítani tudunk. Ha felkeltettük érdeklődését, keressenek minket megadott elérhetőségeink valamelyikén és találjuk meg együtt a legideálisabb mintaelőkészítési megoldást!  

bővebben